O festivalu

Svátky písní Olomouc

Festival Svátky písní Olomouc je tradiční sborový festival konaný v České republice. První ročník se uskutečnil již v roce 1972, festival se tak řadí k nejstarším sborovým festivalům v Evropě a zároveň se jedná o největší mezinárodní sborový festival v České republice. Každoročně se koná první víkend v červnu v Olomouci. Olomouc se řadí společně s Prahou k nejkrásnějším městům České republiky a svým návštěvníkům nabízí nepřeberné množství památek a aktivit. Olomouc je rovněž zapsána na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Akce je otevřena pro pěvecké sbory všech věkových kategorií a hudebních žánrů: vítány jsou dětské sbory, mládežnické sbory, dospělé sbory, seniorské sbory, komorní sbory, duchovní a gospelové sbory, populární, jazzové či folklorní soubory stejně tak jako i sbory zaměřené na soudobou hudbu. V roce 2019 se Svátky písní Olomouc zařadily mezi členy prestižní Choral Festival Network.

Festival si klade za cíl podporovat rozvoj sborového zpěvu a amatérské hudby. Jeho hlavním posláním je popularizace sborového zpěvu a sborové kultury jako takové u veřejnosti.

Moderní přístup

Festivalové místo konání se nachází blízko Prahy v městě Olomouci, které nabízí sborům spoustu hudebních i volnočasových aktivit. Hlavním vrcholem festivalu je samozřejmě mezinárodní sborová soutěž Mundi Cantant. Jedna z nejlepších evropských sborových soutěží přivádí na jedno místo více než 1000 sboristů z celého světa, které hodnotí mezinárodní porota světové úrovně.

Účast na festivalu Svátky písní Olomouc představuje jedinečný hudební a kulturní zážitek ve městě, které je živé a akční. Každý červen je barokní Olomouc plná kultury a živého sborového zpěvu. Sbory vystupují v samotném centru města, ale i v jeho městských částech a přibližují tak sborové umění širokému publiku.

Mezinárodní festival

Festival Svátky písní Olomouc od svého vzniku před 50 lety přitahuje sbory z celého světa. Tento tradiční mezinárodní sborový festival si získal velkou popularitu jako nejlepší sborový festival v České republice a ve střední Evropě. Každoročně se festivalu účastní přední osobnosti českého i světového sborového zpěvu. Umělecký poradní sbor festivalu tvoří Branko Stark, Andrea Brown, Cool-jae Huh a Ian Lim Kean Seng.

V jeho posledních pěti ročnících se festivalu Svátky písní Olomouc zúčastnilo 159 sborů, což představuje celkem 5918 účastníků z 23 různých zemí. Festivalu se pravidelně v poslední letech účastní sbory z Bulharska, Chorvatska, Estonska, Finska, Irska, Islandu, Kanady, Kostariky, Kazachstánu, Lotyška, Litvy, Maďarska, Malajsie, Německa, Polska, Ruska, Slovenska, Slovinska, Jižní Koree, Thajska, Turecka, Ukrajiny a České republiky.

Mládežnické orchestry

V roce 2019 festival Svátky písní Olomouc uspořádal novou soutěž mládežnických orchestrů „Harmonia Iuvenalis“. Pořadatelé doufají, že tuto soutěž budou dále moci rozvíjet.

Napište nám

Close application

Přihláška

Chci přihlásit svůj

pěvecký sbor

Chci přihlásit svůj

vokální ansámbl