O festivalu

Svátky písní Olomouc

Festival Svátky písní Olomouc je tradiční sborový festival konaný v České republice. První ročník se uskutečnil již v roce 1972, festival se tak řadí k nejstarším sborovým festivalům v Evropě a zároveň se jedná o největší mezinárodní sborový festival v České republice. Každoročně se koná první víkend v červnu v Olomouci. Olomouc se řadí společně s Prahou k nejkrásnějším městům České republiky a svým návštěvníkům nabízí nepřeberné množství památek a aktivit. Olomouc je rovněž zapsána na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Akce je otevřena pro pěvecké sbory všech věkových kategorií a hudebních žánrů: vítány jsou dětské sbory, mládežnické sbory, dospělé sbory, seniorské sbory, komorní sbory, duchovní a gospelové sbory, populární, jazzové či folklorní soubory stejně tak jako i sbory zaměřené na soudobou hudbu. V roce 2019 se Svátky písní Olomouc zařadily mezi členy prestižní Choral Festival Network.

Festival si klade za cíl podporovat rozvoj sborového zpěvu a amatérské hudby. Jeho hlavním posláním je popularizace sborového zpěvu a sborové kultury jako takové u veřejnosti.

Moderní přístup

Festivalové místo konání se nachází blízko Prahy v městě Olomouci, které nabízí sborům spoustu hudebních i volnočasových aktivit. Hlavním vrcholem festivalu je samozřejmě mezinárodní sborová soutěž Mundi Cantant. Jedna z nejlepších evropských sborových soutěží přivádí na jedno místo více než 1000 sboristů z celého světa, které hodnotí mezinárodní porota světové úrovně.

Účast na festivalu Svátky písní Olomouc představuje jedinečný hudební a kulturní zážitek ve městě, které je živé a akční. Každý červen je barokní Olomouc plná kultury a živého sborového zpěvu. Sbory vystupují v samotném centru města, ale i v jeho městských částech a přibližují tak sborové umění širokému publiku.

Mezinárodní festival

Festival Svátky písní Olomouc od svého vzniku před 50 lety přitahuje sbory z celého světa. Tento tradiční mezinárodní sborový festival si získal velkou popularitu jako nejlepší sborový festival v České republice a ve střední Evropě. Každoročně se festivalu účastní přední osobnosti českého i světového sborového zpěvu. Umělecký poradní sbor festivalu tvoří Branko Stark, Andrea Brown, Cool-jae Huh a Ian Lim Kean Seng.

V jeho posledních pěti ročnících se festivalu Svátky písní Olomouc zúčastnilo 159 sborů, což představuje celkem 5918 účastníků z 23 různých zemí. Festivalu se pravidelně v poslední letech účastní sbory z Bulharska, Chorvatska, Estonska, Finska, Irska, Islandu, Kanady, Kostariky, Kazachstánu, Lotyška, Litvy, Maďarska, Malajsie, Německa, Polska, Ruska, Slovenska, Slovinska, Jižní Koree, Thajska, Turecka, Ukrajiny a České republiky.

Mládežnické orchestry

V roce 2019 festival Svátky písní Olomouc uspořádal novou soutěž mládežnických orchestrů „Harmonia Iuvenalis“. Pořadatelé doufají, že tuto soutěž budou dále moci rozvíjet.

Napište nám

Close application

Přihláška

Výběr soutěžní kategorie